یکی از مهم‌ترین خواص انتخابات توهم‌زدایی است. مقام معظم رهبری نیز چندی پیش درباره‌ی این ویژگی فرمودند:

«انتخابات‌ها غالباً این اثر [توهم‌زدایی] را دارد... انتخابات مثل یک سیلىِ بیدارکننده و هشیار کننده است به کسانى که در توهّمات خودشان غوطه می‌خورند و خیال‌پردازى می‌کنند؛ راجع به آینده‌ى نظام، راجع به اصل نظام، راجع به مردم، راجع به کشور، راجع به دشمن توهّماتى در ذهن دارند، تخیلاتى دارند، غرق در این توهّمات هستند. انتخابات، اینها را از این توهّمات خارج می‌کند؛ حقیقت را جلوى اینها می‌گذارد... وقتى محاسبات انسان بر مبناى توهّم بود، بر مبناى واقعیت‌ها نبود، پیداست که در برنامه‌ریزى‌اى که بر اساس این محاسبات انجام می‌دهد، شکست خواهد خورد.» (دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى، 18 اسفند 1390‌)

در حالی که از آغاز فعالیت دولت جدید کمتر از 100 روز گذشته است اما گویا برخی نمی‌خواهند خود را از توهمات گذشته‌ی خویش نسبت به میزان همراهی مردم با افکارشان رهایی بخش‌اند.

به نظر می‌رسد این افراد به جای اینکه به بازسازی جایگاه خود در افکار عمومی روی آورند همان مسیر گذشته‌ی خویش را پی‌گرفته‌اند مسیری که گویا قرار است آنها را به تجربه‌ی مشابهی در انتخابات آینده‌ی مجلس شورای اسلامی بکشاند. این البته به شرطی است که زمینه‌ی شکل‌گیری رقابتی با حضور سلایق مختلف درون نظام فراهم آید.

--------------------------------------------------------

بازنشر در الف