به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سلمان، کتاب «مشروعیت آسمانی» به چاپ سوم رسید. ویرایش دوم این کتاب با زیر عنوان «مشروعیت ولایت‌فقیه در اندیشه‌ی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ـ نقد اندیشه مخالفان» در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شده بود.

این کتاب که به قلم رضا صنعتی نگاشته شده است از دو بعد فکری و تاریخی برخوردار است. نویسنده از یک سو به تبیین نظریه‌ی سیاسی هاشمی رفسنجانی در موضوعاتی چون مشروعیت حاکمیت و جایگاه نصب الهی و رأی مردم در آن می‌پردازد و از سوی دیگر سیر تاریخی رفتار رسانه‌‌های منتسب به جبهه‌ی پایداری در قبال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در موضوع این کتاب را تبیین می‌کند.

خواننده با مطالعه‌ی این کتاب روان و کم‌حجم با تفاوت نظریه‌های انتصاب، انتخاب و مشروعیت تلفیقی، نقاط افتراق و اشتراک اندیشه‌ی سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله مصباح یزدی، شیوه‌ و اخلاق مخالفان هاشمی در تقطیع و تحریف سخنان وی و میزان التزام عملی آن‌ها به مقوله‌ی ولایت‌فقیه آشنا می‌شود.

از مهم‌ترین امتیازات این کتاب تبیین تفاوت راهکار هاشمی رفسنجانی و مصباح یزدی در شرایط عدم وجود ‌«فقیه واحد توانمند و مقتدر» است. هاشمی در این شرایط معتقد به «تشکیل شورای رهبری» و مصباح معتقد به «انتخاب مؤمنِ غیرفقیه» است. نویسنده در قسمتی از این کتاب می‌نویسد: «پرسش اساسی ما آن است که چگونه از نگاه آقایان تنزّل از ولایت «فقیه» به «مؤمنِ غیرفقیه» در شرایط خاص جایز است ولی در همان شرایط تنزّل به «شورای فقها» جایز نیست؟! نکته‌ی دیگر آنکه چگونه دفاع از فرض «رهبری شورایی فقها» که در اولین قانون اساسی جمهوری اسلامی به امضای امام خمینی(ره) و شمار زیادی از فقهای عضو مجلس خبرگان قانون اساسی رسید، طرحی شیطانی و تضعیف جایگاه ولایت فقیه تلقی می‌شود اما طرح «ولایت مؤمن غیرفقیه» از تریبون نماز جمعه‌ی تهران که مستلزم تغییرات گسترده در ساختارهای فقاهت محور نظام و تعریف نظمی نوین از جمله در ساماندهی تعاملات رهبر غیرفقیه با شخصیت‌ها و نهادهای فقهی‌ برای حفظ ماهیت اسلامی حکومت خواهد بود، تضعیف جایگاه ولایت فقیه نیست؟»

«مشروعیت آسمانی» در 168 صفحه‌ی رقعی به قلم رضا صنعتی در غرفه‌ی انتشارات «سلمان فارسی» در نمایشگاه بیی‌المللی کتاب عرضه می‌شود. سلمان فارسی سال گذشته کتاب «هاشمی در سال 88» را از همین نویسنده منتشر کرد که با استقبال گسترده‌ی مخاطبان مواجه شد.

مطالعه‌ی این دو کتاب به علاقمندان مطالعات مرتبط با نظریه‌ی سیاسی اسلام و نیز به پژوهشگران تاریخ انقلاب اسلامی توصیه می‌شود.

گفتنی است کتاب مشروعیت آسمانی به بررسی مشروعیت ولایت فقیه در اندیشه آیت الله هاشمی رفسنجانی و مطابقت آن با روایت مخالفان ایشان پرداخته است که در 168 صفحه از سوی انتشارات سلمان فارسی با قیمت 7500 تومان منتشر گردیده که هم اکنون در نمایشگاه کتاب تهران در غرفه این ناشر در راهروی 3 غرفه 30 قابل خریداری است.

لینک خرید اینترنتی hashemirafsanjani.ir/shop

تلفن خرید تلفنی (با پست رایگان)  02122821139

پخش ققنوس                           02166408640

پخش فرهنگ                           02166482150